Spolek Šalamoun

  Hlavní menu

  Národní knihovna


  LN o J.Bokovi


  Zákony v elektronické podobě

  Státní zastupitelství ČR

  Přehled soudců a soudů ČR

  Soudy ČR na Internetu

  Potřebujete advokáta?

téma
* ZAKÁZANÁ KNIHA
  Vydáno dne 19. 07. 2004 (2436 přečtení)

Lidové Noviny 16.10.1998

Krajský soud v Brně zakázal distribuci knihy o kauze Marty Chadimové ("Kdo na Hradčanech zraje pro peklo", autorka Jana Soukupová). Je to závažná událost -jde o první zákaz svého druhu v polistopadovém Česku. Mimo to se obsah knihy týká složitého a nevyjasněného případu, v němž justice hanebné selhala.
Jestliže se úředním rozhodnutím omezuje svoboda slova, má se mít demokratická veřejnost vždycky na pozoru, což platí dvojnásob pro občany posttotalitních států. Česká veřejnost ovšem mlčí, nezajímá se, nezkoumá, zda justice rozhodla správně. Soud by přitom měl razantní opatření obhájit, měl by vyvrátit sebemenší pochybnost - není-li k tomu nucen, zaděláváme si na maléry do budoucna.
Snad každý ví, jak sporné verdikty tuzemská justice vynáší, obzvlášť ve věcech xenofobie, pomluv nebo komunistických křivd. Rasistický časopis Sládkových republikánů např. nikdy nebyl postaven mimo zákon, ačkoli obsahoval množství zrůdností a urážel desítky lidí. Kniha o případu Marty Chadimové je náhle zakázána kvůli několika údajným urážkám opata strahovských premonstrátů. Přitom by stačilo - když už - nařídit omluvu v tisku a vypuštění problematických pasáží při dalším vydání.
Potíž je v tom, že publikace (byť hodně emotivně) informuje o nejednom omylu policie i soudců. Problematizuje případ, narušuje ustálenou představu, podle níž nešikovná podvodnice Chadimová stojí proti čestnému zbytku světa. Těžko se ubránit pocitu, že soudu nešlo ani tak o právo dotčeného opata, jako spíš o likvidaci nepříjemného textu.


( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek )

  Kontakt
Korespondenční adresa:
P.O.Box 383, 111 21 Praha 1

Pobočka Šumperk:
P.O.BOX 103, Šumperk 1

SpolekSalamoun(a)SpolekSalamoun.com

Statutární orgán:
předseda spolku - John Bok

Korunový účet:
č.ú.: 170718584/0300

IČO:63837714

Registrace
Ministerstvem vnitra ČR:
II./S-OS/1-25819/94-R

Administrátor:
Johanne - Angel D'Shadow,
Václav Peričevič

  Soud s Johnem Bokem

  VYŠLA NÁM KNIHA
Lecba Bokem

Vyšla nám kniha......

  Měsíčník TRESTNÍ PRÁVO

mesicnik Trestni pravo

Spolek Šalamoun se stal pravidelným přispěvatelem měsíčníku Trestní právo. Má v něm pravidelnou rubriku Pohled odjinud, do které píše různé úvahy o justici z vlastního pohledu.

mesicnik Trestni pravo

Náhled článku Spolku Šalamoun v měsíčníku Trestní právo.