* POSTE RESTANTE - TOMÁŠ VODIČKA
  Vydáno dne 19. 07. 2004 (2397 přečtení)

Večerník Praha 2.3. 1995

Milý Tomáši,

nevíme, na čí dopis ses těšil, když jsi před dvěma lety šel na autobusovou zastávku v Modřanech, odkud jsi chtěl zajet na poštu, jestli tam máš nějaké poste restante. Cestou ke stanici sis koupil krabičku cigaret. Jednu jsi hned vyndal a u přechodu silnice sis zapálil. Přitom sis všiml, že o kus dál před ubytovnou policie nastal nějaký rozruch. Pozoroval jsi skupinu mužů v uniformách, kteří ve spěchu nasedali do auta. Stále jsi ještě postával na zasněženém chodníku, když přímo u tebe policejní vůz zastavil. Pak jsi byl zatčen.
Kdyby sis toho dne místo obligátních modrých džin vzal jiné kalhoty, zatkla by výjezdová skupina jiného mladíka, na kterého by se hodil obecný popis, který udala poštovní doručovatelka. Kdyby sis nekupoval u stánku cigarety, přešel bys vozovku o minulu dřív a vyskytl by se jiný v džínách. Takových "kdyby" je nekonečná řada a za ty dva roky strávené ve vazbě Tě jistě omrzelo přemýšlet o tom. Kdyby však chyby, kterých se dopustily osoby činné v Tvém trestním řízení, byly přiznány, nesměl bys byl postaven před soud.
Po precizní závěrečné řeči Tvého obhájce, která by si zasloužila být otištěna, nikdo z publika nepochyboval o tom, že verdikt senátu bude znít NEVINEN.
Tu hodinu, kdy se za zavřenými dveřmi rozhodovalo, jsme prožili celkem klidně. Tvoje maminka nám prozradila, že Ti koupila nový oblek, aby sis po dvou letech basy zase mohl připadat jako frajer. Taky si plánovala, jak Tě zaveze k holiči a Že si pak uděláme oslavu. Dokonce už měla zamluvený salonek v restauraci.
Pak jsme vstoje vyslechl i, že jsi byl shledán vinným. Zatímco to předsedkyně senátu zdůvodňovala a kamery zabíraly naše vytřeštěné obličeje, někde ve stejném městě si skutečný pachatel třeba ohříval párky nebo zapaloval cigaretu anebo spěchal za brzdícím autobusem. Trochu nervózní asi byl, ale při zprávě z rádia to z něho spadlo a možná si šel koupit Šampaňské, by Tvé odsouzení zapij.
Milý Tomáši, ten rozsudek je proti zákonu, ale není proti životu. Život není to, co si zasloužíme, život je to, co je, a žádný okamžik v něm není marný. Jsme teď tady, protože jsme tu chtěli být, vybrali jsme si to hřiště tenkrát v mezičase a pak jsme ovšem zapomněli proč. Přesto k něčemu směřujeme. Sami v sobě. A žádné cizí stopy, popisy a chybně provedené rekognoskace nás nemůžou svést z cesty.
Posíláme Ti tohle psaní posle restante, snad k Tobě doletí a možná si ho cestou přečte i pachatel, aniž by musel porušit listovní tajemství.

Buď 'statečný!

Lenka PROCHÁZKOVA a John BOK

( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek )