Spolek Šalamoun

  Hlavní menu

  Národní knihovna


  LN o J.Bokovi


  Zákony v elektronické podobě

  Státní zastupitelství ČR

  Přehled soudců a soudů ČR

  Soudy ČR na Internetu

  Potřebujete advokáta?

téma
* ANTICKÁ TRAGÉDIE PŘED KRAJSKÝM SOUDEM
  Vydáno dne 19. 07. 2004 (2318 přečtení)

Právo 27.11.1996
Lenka Procházková

Mezi změtí soudních případů, které se dnes líhnou jak houby po radioaktivní spršce, je jeden, který svou tragikou vyvolává účastnou pokoru před Čímsi, co lze nazvat osudem. V noci 7. srpna 1993 při taneční zábavě v obci Bělá pod Pradědem došlo k neštěstí. Osmnáctiletý Martin,"syn. slavné matky, jejíž jméno je navždy zvěčněno na nebi olympijských hvězd, se vmísil do incidentu mezi svým otcem (též zasloužilým olympionikem) a mladým návštěvníkem restaurace, neboť situaci vnímal jako trapnou a ponižující.


Po jeho zásahu, který je některými svědky popisován jako odstrčení a jinými jako úder, následoval toporný pád Josefa Odložila. Zraněný muž byl v bezvědomí odvezen nejprve do nemocnice v Šumperku a následně do fakultní nemocnice v Olomouci, kde o měsíc později zemřel.

Okresní soud v Šumperku shledal Martina Odložila vinným a odsoudil jej za trestný čin úmyslného ublížení na zdraví s následkem smrti ke čtyřem letům odnětí svobody ve věznici s ostrahou.

V pátek 29. II. 1996 proběhne odvolací řízení u Krajského soudu v Ostravě - pobočka Olomouc. Obhájce Martina Odložila JUDr. Jiří Teryngel v odvolání poukazuje na rozpor v odůvodnění provedených důkazů, který svědčí o tom, že soud prvního stupně hodnotil důkazy v neprospěch obžalovaného.
Jako laik se k tomuto případu nemohu vyslovit podrobněji, chci však v této konkrétní souvislosti vyjádřit přání, aby se ti, kdož v rámci své profese posuzují okolnosti a tragédie lidských osudů, zbavili okoralosti myslí a okoralosti svých srdcí a aby se bránili pocitu, že každý obžalovaný je nutně zločincem.

Při rozsudku, kterým se ukládá trest odnětí svobody, je nezbytné si pokaždé znovu připomenout, že účely takového trestu jsou několikeré a represe je mezi nimi až na posledním místě. Domnívám se, že právě tragický případ Martina Odložila je nutné zvažovat nejen v dimenzích paragrafů, ale i v rovině, která v trestním rádu zakódována není. Utrpení a očista duše mladého člověka, který, byť neúmyslně, způsobil takové neštěstí, jsou dlouhodobé záležitosti, které pobyt ve věznici nemůže urychlit.

Případ byl od počátku mediálně zneužíván a povrchně skandalizován. Zajímalo však někoho, co obžalovaný, tento mladý muž, kterému jedna zlá vteřina rozvrátila život a postavila jej na pranýž, skutečně cítí? " Cítil jsem, že to bolí, že bolí, když si o mně někdo myslí, že jsem zabil, že jsem chtěl zabít, Že jsem o tom uvažoval... Cítil jsem bolest nespravedlnosti a viděl jsem lidi, kteří mě fotografovali. Stáli tarn a čekali, a někteří z nich si klekali, aby měli lepší záběr. Cítil jsem, že chci plakat, chtěl jsem jít tam, kde se dětem neříká, že pláčou jen vítězové, jenom ti, co porazili rakovinu nebo leukémii, že pláčou jen olympijští mistři. Myslím si, že svět má právo na pláč, myslím, že mají právo na pláč slabí a poražení, špatní i dobří, že mám právo plakat."

Při veškeré účasti s ovdovělou paní Evou Odložilovou a jejími dětmi se domnívám, že hluboké intimní utrpení paní Věry Čáslavské by si zasloužilo nemenší pochopení a mnohem lidštější přístup novinářů.

V moravské obci, kde jsem jako dítě žíla, bývalo zvykem, když někdo těžce onemocněl, klást pod okna jeho domu seno, aby povozy tolik nedrnčely.


( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek )

  Kontakt
Korespondenční adresa:
P.O.Box 383, 111 21 Praha 1

Pobočka Šumperk:
P.O.BOX 103, Šumperk 1

SpolekSalamoun(a)SpolekSalamoun.com

Statutární orgán:
předseda spolku - John Bok

Korunový účet:
č.ú.: 170718584/0300

IČO:63837714

Registrace
Ministerstvem vnitra ČR:
II./S-OS/1-25819/94-R

Administrátor:
Johanne - Angel D'Shadow,
Václav Peričevič

  Soud s Johnem Bokem

  VYŠLA NÁM KNIHA
Lecba Bokem

Vyšla nám kniha......

  Měsíčník TRESTNÍ PRÁVO

mesicnik Trestni pravo

Spolek Šalamoun se stal pravidelným přispěvatelem měsíčníku Trestní právo. Má v něm pravidelnou rubriku Pohled odjinud, do které píše různé úvahy o justici z vlastního pohledu.

mesicnik Trestni pravo

Náhled článku Spolku Šalamoun v měsíčníku Trestní právo.