* SATISFAKCE MALÝCH LIDI - Lenka Procházková
  Vydáno dne 19. 07. 2004 (2706 přečtení)

Právo (literární příloha SALON) 5. prosince 1996

Z Prahy do Kladna jsme trefily, z Kladna do Vinaříc taky, ale tam jsme přejely bludný kořen a motaly se stále dokola. "Vy fakt hledáte věznicí? To tam snad někoho máte? Zavřenýho?" Pak nás užasle nasměroval k té křižovatce, kterou už jsme dvakrát chybně projely, protože tam není ukazatel.
Věznice působí jako levnější tábor, kam jezdí druholigoví sportovci na soustředění. Za plotem podupává dvojstup nakrátko ostřihaných mužů v docela slušivých modrošedých úborech. Na rozdíl od Ruzyně a Pankráce nejsou u vchodu ty rentgenové rutnikely, takže nad neprosvícenou kabelkou zalituju, že nepašuju pilník a falešný plnovous. Samozřejmé, že jenom žertuju. Nepochybuj u totiž o tom, že ruský občan Georgij Oganezov. za kterým jsme s překladatelkou přijely, se brzy dostane na svobodu legálně.
Strážní nás vedou uličkou mezi baráky a potom vcházíme do jedné z těch nízkých budov. Dozorce odemyká kancelář a další přivádí pana Oganezova, sedmatřicetiletého šachového mistra, absolventa vysoké Školy v oboru historie a sociologie, muže, který byl českým nezávislým soudem shledán vinným z trestného činu vydírání a odsouzen ke třem letům odnětí svobody a k následnému vyhoštění. Jeho dva údajní spolupachatelé, též občané Ruské federace, dostali trest o rok nižší. Oba před soudem prokázali, že v době, kdy mělo dojít k trestnému činu, nebyli v České republice přítomni, což vyplynulo z údajů v jejich cestovních dokladech. Tato skutečnost však neměla vliv na rozhodnutí soudu o spolupachatel štvi, což je i pro právního laika nepochopitelné.
Kancelář, v které probíhá můj rozhovor s odsouzeným Oganezovem, nepůsobí nijak hororově; je světlá, Čistá a jsou tu i zalévané zelené rostlinky v květináčích. Ani nutná přítomnost další osoby - vězeňského vychovatele - nás neblokuje a po chvíli se dokonce jeví jako užitečná, když hledáme v trestním řádu text týkající se podmínek pro obnovu řízení. Po patnácti měsících vazby a dalších třech ve výkonu trestu mluví pan Oganezov už plynně Česky, překladatelku téměř nepotřebujeme. V době výslechů a prvního soudu však byla situace jiná a neochota státních úředníků dodržet právo cizinců na přesné tlumočené otázek i odpovědí hraničila s mařením důkazů. "Soudkyni vůbec nezajímalo, co říkáme, byla od začátku přesvědčena o naší vině," konstatuje Georgij Oganezov. Na můj dotaz, co ji k tomu vedlo, odpovídá: "Nejspíš vliv masmédií." Přemýšlím o neetickém jednání novinářů, kteří při informování o této kauze zvolili tendenční cestu a kvůli senzačnímu vyznění svých článků a pořadů o úspěšném boji s ruskou mafií pominuli zásadu objektivity. Dnes už se ale i onipozastavuji nad tou zvláštní náhodou, že hned první den po vynesení pravomocného rozsudku se v uzavřeném případu objevily závažné nové skutečnosti zpochybňující věrohodnost korunního svědka. A tak odsouzený Oganezov a jeho údajní spolupachatelé žádají o obnovu řízení.
Případ tedy bude projednáván znovu před stejným nezávislým soudem. Jen Šachovnice se otočí, kdo hrál s černými figurkami, dostane bílé. "Těžko mluvil o nezávislé justici, když ta podléhá různým mocenskopolitickým vlivům i tlakům veřejného mínění. To, že občané z Ruska jsou dnes v Cechách vnímáni jako deklasovaní lidé, nám právě u soudu dali velmi zřetelně pocítit," říká pan Oganezov a dodává. "Dřív byli Rusové, respektive občané ze Sovětského svazu vaši oficiální přátelé, ale ve skutečnosti to byli okupanti. Mne bylo v srpnu 1968 devět let. Dnes si tady připadám jako opožděně kamenovaný za něco, na čerň nemám podíl. Studoval jsem historii, znám odvěký problém tzv. kolektivní viny, ale zakazuju si vidět sám sebe jako oběť revanše. Přijel jsem do Prahy jako svobodný podnikatel, nikoliv chudý, založil jsem tady obchodní firmu a ve chvíli, kdy jsem dojednával první kontrakty, začal se kolem mě motat takový devótní človíček, který se chlubil svými styky s předními českými podnikateli a dokonce ministry. Než jsem stihl pochopit, že mu takzvané "šplouchá na maják" a že se pohybuje ve svém stínovém světě, ocitl jsem se i se svými kolegy ve vazbě. Ten přátelský starý pán nás obvinili, že ho vydíráme. Ovšem surovost oněch asi čtyřiceti ozbrojených mužů, kteří nás v restauraci zatýkali.
signalizovala spíš, že nás považují za teroristy. Při výslechu mi rozbili obličej znovu, musel jsem být odvezen do nemocnice. Přesto jsem tu absurdní situaci v prvních dnech považoval za omyl, který se brzy vysvětlí. Teď, po osmnácti měsících ve vězení, si mýlím, že zásada presumpce neviny je v této zemi stále ještě importovanou novinkou, která se neujala, a že to, co se stalo mně a mým kolegům, se může stát každému. A nemusí to být zrovna Rus.
Jenže oni Rusové jsou, myslím si. Německým nebo třeba švédským obchodníkům by se nemohlo přihodit, aby byli odsouzeni nezávisle na právu a naprosto bez důkazů, jen na základě obvinění bezcharakterního pomatence. Desítky státních úředníků se už rok a půl zabývají touto vykonstruovanou kauzou a soudní mašinérie ještě zdaleka nekončí. Promrhané finanční náklady ale nejsou tak důležité jako ztracené bezútěšné měsíce života, které nevinní lidé strávili za mřížemi.
Návštěva ve Vinařících končí. Při loučení se pana Oganezova ptám, jestli by ho potěšilo, kdybych mu poslala šachy. Usmívá se: "Šachy tady mám. Ale budu vám vděčný, když mi pošlete české samizdatově knihy." Když vidí můj překvapený pohled, vysvětlí. "Jsem na tuhle zemi naštvaný. Ale vím. Že to přejde. Chci, aby to přešlo brzo. Proto ty knížky." Přikývnu a bachař odvádí odsouzeného do jeho cely.
Venku svítí podzimní slunce a nakrátko ostříhaní muži v koridoru za plotem napjatě sledují, jak s paní překladatelkou kráčíme k vrátnici.

( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek )