* ADÉLKA VRAŽEDNICE JE ZATÍM V BEZPEČÍ
  Vydáno dne 02. 05. 2005 (2317 přečtení)

Právo čt 28. 4. 2005 16:34 zak dce 4

DÍVKA ODSOUZENÁ ZA POKUS VRAŽDY ZATÍM NEMUSÍ NASTOUPIT DO VĚZENÍ- PRAHA 28. dubna (ČTK)

Jednadvacetiletá Adéla Rajdlová zatím nemusí nastoupit trest za pokus o vraždu z roku 2002. Dívka byla za pobodání Erika Smatany loni pravomocně odsouzena k sedmiletému vězení. Městský soud jí nařídil nástup do vězení do 22. dubna, Rajdlová si však jeho výzvu stále nevyzvedla, a zůstává tak stále na svobodě. Jejím případem se navíc začal zabývat Ústavní soud v Brně, který řeší stížnost odsouzené dívky proti loňskému pravomocnému rozsudku. ČTK to dnes řekl soudce Petr Braun, který má případ na starosti, a jeho informace potvrdila i vedoucí soudní kanceláře Ústavního soudu. Rajdlová k němu podala stížnost loni v červenci.

Dívka měla do vězení nastoupit již minulý týden. Výzvu soudu však nepřevzala. "Vrátilo se nám to jako nedoručeno. Nyní žádný příkaz nevydávám, tedy ani k výkonu trestu. Počkám na rozhodnutí Ústavního soudu a pak uvidím," řekl ČTK Braun.

Proti odsuzujícímu rozsudku podal stížnost ve prospěch obžalované také ministr spravedlnosti Pavel Němec. Nejvyšší soud však ministrovým návrhům pro nedůvodnost nevyhověl. Podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna však byly verdiktem soudů porušeny zásady formální logiky.

Dívka svůj útok nožem na Smatanu obhajovala tím, že se od něj obávala sexuálního násilí. Muž kvůli tomu čelil podezření z pokusu o znásilnění, ale byl obžaloby pravomocně zproštěn. Městský soud Rajdlové nejprve vyměřil desetiletý trest za pokus o vraždu, odvolací senát jeho verdikt zrušil a soud následně Rajdlové udělil tříletou podmínku za těžkou újmu na zdraví. Ovšem i tento trest vrchní soud loni v dubnu zrušil a pravomocně rozhodl o sedmiletém vězení za pokus o vraždu. Událost se odehrála v červenci 2002 na pražském Jižním Městě. Rajdlová se seznámila se Smatanou v baru. Když spolu vyšli před podnik, na mladého muže podle soudu z nezjištěných příčin zaútočila nožem. Život mu zachránila jen okamžitá lékařská pomoc. Podle poškozeného navrhla Rajdlová, že půjdou z baru na vzduch. Venku mu prý řekla, aby si lehl na záda a sedla si na něj. Pak ucítil bolest. Mladá žena naopak tvrdila, že ven ji pozval Smatana. Stáhl si kalhoty a táhl ji za vlasy ke křoví. Vytáhla nůž s začala jím bezmyšlenkovitě bodat. Nůž prý nosila proto, že ji napadal agresivní manžel. Rajdlová sama po pravomocném odsouzení podala žádost o obnovu procesu, kterou se měl Braunův senát zabývat 9. května. Kvůli vyžádání spisu Ústavním soudem a následném prošetření stížnosti odsouzené však Braun veřejné zasedání zrušil. Dokud podle něj Ústavní soud nevysloví konečný závěr, dívka zůstane na svobodě.
Radim Vaculík kš

( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: zdenek.jemelik@spoleksalamoun.com )