Spolek Šalamoun

  Hlavní menu

  Národní knihovna


  LN o J.Bokovi


  Zákony v elektronické podobě

  Státní zastupitelství ČR

  Přehled soudců a soudů ČR

  Soudy ČR na Internetu

  Potřebujete advokáta?

téma
* Soud posílá kauzu Yekta Uzunoglu do Turecka 04.06.2002
  Vydáno dne 13. 01. 2006 (2412 přečtení)

Uzunoglu: Policie je impotentní
Další osoby, které v případu figurují, podle cizinecké policie už přes šest let v České republice nežijí

PRAHA - Do ztracena směřuje dříve bombastická aféra kolem stíhání tureckého podnikatele a spisovatele Yekty Uzunogla.

Osm let čeká německý občan kurdské národnosti, lékař, spisovatel a podnikatel Yekta Uzunoglu na spravedlivý proces. K soudnímu líčení se neschyluje. Právě naopak. Soud, který se případem zabývá, rozhodl, že jej předá do Turecka. ˝Umožňuje to smlouva, kterou máme s Tureckem,˝ uvedl soudce. ˝Je to účelnější, jelikož kromě pana Uzunogla jsou všechny osoby, které v případu figurují, Turci. Podle informací z cizinecké policie nejsou v České republice již šest let,˝ upřesnil. Uzunoglu to popírá. Poukazuje na podle obžaloby poškozeného tureckého novináře, který se v Česku již osm let snaží získat status politického uprchlíka. Obžaloba Uzunogla viní z vydírání a omezování osobní svobody. Skutků se měl podle žalobce dopustit společně se svými třemi krajany 8. října 1994 na Gürkenu Gönenovi, který v ČR podnikal pod falešným jménem Göksel Otan. ˝Na tuto dobu mám nezvratné alibi, které potvrdilo několik svědků. Jednal jsem s prominentními podnikateli v pražském hotelu Diplomat,˝ sdělil Uzunoglu. Odmítá, že by k vydírání došlo v sídle jeho firmy Meridian. Alibi má i na následující dny. Turci byli totiž podle obžaloby týráni a vězněni do 13. října. Ve prospěch Uzunogla vypovídali i oba údajně vydíraní a označili skutečného pachatele. Ten však dosud obviněn nebyl. Uzunoglu mimo jiné vydal knihu se statěmi Václava Klause, Ivana Kočárníka a dalších bývalých ministrů. ˝Chtějí případ zahrát do ztracena. Nechápu, proč soudce trestní stíhání nezastaví, když proti mně nejsou žádné důkazy a skutečný pachatel se již opakovaně doznal,˝ uvedl podnikatel. ˝V každé demokratické zemi má občan právo být souzen nezávislým soudem, a to v co nejkratší době, což osm let rozhodně není,˝ řekl Uzunoglu

Uzunoglu: Policie je impotentní
Proti tomu, aby se věc předala do Turecka, se chce bránit žalobou na stát. Jinou možnost ani nemá, protože proti takovémuto rozhodnutí nelze podat stížnost, odvolání ani nijak jinak zákonně protestovat. Odeslání žádosti o převzetí kauzy do zahraničí vázne již pouze na tom, že si soudce vyžádal přesné informace o tom, co všechno má takový dokument obsahovat. Státní struktury se podle Uzunogla bojí zprošťujícího rozsudku. ˝Politickou odpovědnost za případ plně nese někdejší ministr vnitra Jan Ruml,˝ řekl Uzunoglu, který se po 31 měsících ve vazbě stal terčem sériových útoků. ˝Policie nikoho nedopadla, je naprosto impotentní,˝ dodal Uzunoglu.

Lidové noviny, Domov, 04.06.2002, Jana Kalinová


( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Lidové noviny, Domov, 04.06.2002 )

  Kontakt
Korespondenční adresa:
P.O.Box 383, 111 21 Praha 1

Pobočka Šumperk:
P.O.BOX 103, Šumperk 1

SpolekSalamoun(a)SpolekSalamoun.com

Statutární orgán:
předseda spolku - John Bok

Korunový účet:
č.ú.: 170718584/0300

IČO:63837714

Registrace
Ministerstvem vnitra ČR:
II./S-OS/1-25819/94-R

Administrátor:
Johanne - Angel D'Shadow,
Václav Peričevič

  Soud s Johnem Bokem

  VYŠLA NÁM KNIHA
Lecba Bokem

Vyšla nám kniha......

  Měsíčník TRESTNÍ PRÁVO

mesicnik Trestni pravo

Spolek Šalamoun se stal pravidelným přispěvatelem měsíčníku Trestní právo. Má v něm pravidelnou rubriku Pohled odjinud, do které píše různé úvahy o justici z vlastního pohledu.

mesicnik Trestni pravo

Náhled článku Spolku Šalamoun v měsíčníku Trestní právo.