* Uzunoglu se pustil do boje se státem
  Vydáno dne 13. 01. 2006 (2286 přečtení)

Podnikatel se obrátil na Rychetského a chystá trestní oznámení na ČT

PRAHA - | 00:00 Do dalšího kola boje s českým státem - s justicí a policií - se pustil lékař, spisovatel a podnikatel, německý občan kurdské národnosti Yekta Uzunoglu. Ten již devět let čeká na spravedlivý proces.

Do dalšího kola boje s českým státem - s justicí a policií - se pustil lékař, spisovatel a podnikatel, německý občan kurdské národnosti Yekta Uzunoglu. Ten již devět let čeká na spravedlivý proces. K líčení se ale neschyluje. Soudce totiž stále neopouští myšlenku předat případ do Turecka. ˝Umožňuje to smlouva, kterou máme s Tureckem,˝ uvedl soudce. Se svým stanoviskem se obrátil na ministerstvo spravedlnosti, odkud se mu spis vrátil s tím, že z něj má udělat stručný výtah. ˝Ten se přeloží a zašle se turecké straně, která musí posoudit, zda o převzetí požádá,˝ upřesnil další postup mluvčí resortu Vladimír Voráček. Podle soudce je předání případu do zahraničí ˝účelnější, jelikož kromě pana Uzunogla jsou všechny osoby, které v případu figurují, Turci. Podle informací z cizinecké policie u nás nejsou již šest let,˝ prohlásil. Uzunoglu to popírá. Poukazuje na podle obžaloby poškozeného tureckého novináře, který se v ČR již devět let snaží získat status politického uprchlíka. ˝Chtějí případ zahrát do ztracena. Je to naprostá absurdita,˝ míní Uzunoglu. Jak LN řekl, včera se písemně obrátil na ministra spravedlnosti Pavla Rychetského. ˝Požádal jsem ho, aby zamezil protiprávnímu postupu. Poslal jsem mu doklady, které jednoznačně prokazují neoprávněný postup soudce,˝ sdělil podnikatel. Mezi nimi jsou notářsky ověřené kopie jeho německého dokladu totožnosti a povolení k trvalému pobytu na území ČR. ˝Žádost obsahuje řadu výpisů z katastru, aby bylo jasně vidět, že tu mám dům a jiné nemovitosti,˝ dodal. Se svou rodinou Uzunoglu žije poblíž Prahy v domě, který koupil od herečky Jiřiny Bohdalové. Pokud nenajde zastání u Rychetského, hodlá se proti předání kauzy do Turecka bránit žalobou na stát, kterou nyní připravuje.

„Odpovědný je Jan Ruml˝

„Nechápu, proč státní zástupce trestní stíhání již tenkrát nezastavil, když proti mně nejsou žádné důkazy a skutečný pachatel se již opakovaně doznal,˝ uvedl podnikatel. „V každé demokratické zemi má občan právo být souzen nezávislým soudem, a to v co nejkratší době, což devět let rozhodně není,˝ řekl Uzunoglu. Státní struktury se podle Uzunogla bojí zprošťujícího rozsudku. ˝Politickou odpovědnost za tento případ plně nese někdejší ministr vnitra Jan Ruml,˝ podotkl Uzunoglu, který byl 31 měsíců ve vazbě. Obžaloba jej viní z vydírání a omezování osobní svobody. Skutků se měl podle žalobce dopustit společně se svými třemi krajany 8. října 1994 na Gürkenu Gönenovi, který v ČR podnikal pod falešným jménem Göksel Otan. „Na tuto dobu mám nezvratné alibi, které potvrdilo několik svědků,˝ zdůraznil Uzunoglu. Dalším krokem, který chce Uzunoglu učinit, je podání trestního oznámení na Českou televizi pro pomluvu. V pořadu Klekánice jej totiž označili za mafiána. Kvůli tomu Uzunoglu podal na ČT žalobu, jíž se domáhá omluvy a deseti milionů korun.

Lidové Noviny, 05.03.2003, Jana Kalinová

( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Lidové Noviny, 05.03.2003 )