Spolek Šalamoun

  Hlavní menu

  Národní knihovna


  LN o J.Bokovi


  Zákony v elektronické podobě

  Státní zastupitelství ČR

  Přehled soudců a soudů ČR

  Soudy ČR na Internetu

  Potřebujete advokáta?

téma
* DĚTI VĚZENKYŇ
  Vydáno dne 29. 03. 2007 (1090 přečtení)

Martin Stín: Děti vězenkyň
Vyšlo na Politikonu 29.3.2007 jako 153.sloupek
martin.stin@seznam.cz

Při jedné z návštěv v ženské věznici ve Světlé n. Sázavou na „výstižné“ adrese Na Rozkoši 900 jsem měl možnost navštívit oddělení pro matky s malými dětmi. Při té příležitosti jsem se seznámil s téměř čtyřletou Dominikou, inteligentní, hezkou holčičkou, na které bylo na první pohled vidět, že je jí věnována svědomitá péče. Její maminka je odsouzena k dosti vysokému trestu odnětí svobody. Dominice, stejně jako ostatním dětem, ve věznici zjevně nic podstatného nechybí. Každá vězenkyně žije s dítětem v samostatném pokoji, čisté, přívětivě zařízené místnosti. Děti užívají hernu, která je současně tělocvičnou, smí vyběhnout do parčíku s prolézačkami, a chodí s vychovatelkami na vycházky mimo areál věznice. Mají dokonce možnost užívat malé koupaliště před její branou. Domnívám se, že některé vězenkyně a jejich děti zde mají lepší podmínky než tam, odkud se sem dostaly, samozřejmě až na to, že nemají svobodu pohybu mimo věznici. Dětem prospívá, že matky nemají jinou starost, než o ně pečovat.

Spokojený život Dominiky ale brzy skončí a asi ji potká první velký životní šok: ve věznici smí žít jen děti do věku čtyř let a holčičku tak v listopadu čeká smutné loučení. Zřízení oddělení pro vězenkyně s malými dětmi je nesporně humánní čin. Soužití s matkou v prvních letech života je pro dítě klíčové pro vytvoření pevných rodinných vazeb a rozvoj správných sociálních návyků. A klidné soužití s dítětem má zušlechťující vliv na vězenkyně. Je dobře, že Vězeňská služba ČR aspoň některým odsouzeným umožňuje, aby se i po nástupu trestu staraly osobně o své děti. Potud je vše v pořádku. Ale odloučení od matky po dosažení věku čtyř let mi připadá kruté. Podmínky, v kterých vězenkyně s dítětem žijí, jsou přece jen dosti odlišné od běžného rodinného života. Dítě se plně soustřeďuje na matku, protože nikdo další z rodiny s nimi nežije, a ani matčinu pozornost od něho nic neodvádí, vzniká zde tedy vztah velmi těsné závislosti. Ten se pak náhle naruší násilným odloučením. Dítě odloučením od matky určitě hodně strádá. Další osudy dětí jsou pak závislé na rodinném zázemí odsouzené. Má-li „venku“ rodinu, která žije spořádaným způsobem, změna prostředí je pro dítě snesitelná. Chybí-li zázemí, začíná pouť po dětských domovech, což je proti dosavadnímu způsobu života dítěte hodně drsná změna.

Věznice chce v tomto případě předejít nejhoršímu a hledá pro Dominiku vhodnou pěstounskou rodinu. Její matka nemá rodinu, ale vedení věznice si nepřeje, aby dívenka musela do dětského domova. Není ovšem jisté, že se to podaří. Ale i kdyby se to podařilo, je to jen jednorázové nouzové východisko právě pro toto dítě. Odloučení od matek postihuje děti vězenkyň pravidelně. Věc vyžaduje systémové řešení. Dětí není tolik, aby bylo účelné pro ně zřídit ve věznici školku. Ostatně věznice není nafukovací, takže není možné oddělení pro odsouzené s dětmi rozšířit tak, aby zde děti mohly zůstávat déle. Ministerstvo spravedlnosti vidí řešení v zakoupení vhodného objektu mimo věznici, v kterém by žily vybrané vězenkyně se staršími dětmi, jež by odsud docházely do školky. To ale nelze uskutečnit ze dne na den. V malém městě je obtížné najít vhodný objekt a je také nutné mít na jeho pořízení a vybavení finanční prostředky, jimiž rozpočet resortu rozhodně nepřetéká.

Napadá mě, že tento projekt otvírá možnosti pro dobročinnost a současně pro uskutečnění prvního experimentu s privatizací věznic. Zakoupení nebo postavení vhodného domu, jeho vybavení a běžný provoz by mohla zajistit účelově zřízená nadace, která by se financovala ze sponzorských darů a státního příspěvku. Vězeňská služba ČR by odpovídala za výběr vhodných vězenkyň a vnější ostrahu zařízení. Sociální a pedagogický dozor nad vězenkyněmi by zajišťoval civilní personál nadace.

To je ovšem zatím jen vidina. Východisko z bezprostředně hrozící nouze se ale musí hledat včas, proto: ví někdo o vhodné pěstounské rodině pro malou Dominiku ?


( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Martin Stín, Praha )

  Kontakt
Korespondenční adresa:
P.O.Box 383, 111 21 Praha 1

Pobočka Šumperk:
P.O.BOX 103, Šumperk 1

SpolekSalamoun(a)SpolekSalamoun.com

Statutární orgán:
předseda spolku - John Bok

Korunový účet:
č.ú.: 170718584/0300

IČO:63837714

Registrace
Ministerstvem vnitra ČR:
II./S-OS/1-25819/94-R

Administrátor:
Johanne - Angel D'Shadow,
Václav Peričevič

  Soud s Johnem Bokem

  VYŠLA NÁM KNIHA
Lecba Bokem

Vyšla nám kniha......

  Měsíčník TRESTNÍ PRÁVO

mesicnik Trestni pravo

Spolek Šalamoun se stal pravidelným přispěvatelem měsíčníku Trestní právo. Má v něm pravidelnou rubriku Pohled odjinud, do které píše různé úvahy o justici z vlastního pohledu.

mesicnik Trestni pravo

Náhled článku Spolku Šalamoun v měsíčníku Trestní právo.