Spolek Šalamoun

  Hlavní menu

  Národní knihovna


  LN o J.Bokovi


  Zákony v elektronické podobě

  Státní zastupitelství ČR

  Přehled soudců a soudů ČR

  Soudy ČR na Internetu

  Potřebujete advokáta?

téma
* K ZASTAVENÍ TRESTNÍHO STÍHÁNÍ JIŘÍHO ČUNKA
  Vydáno dne 09. 08. 2007 (1610 přečtení)

Martin Stín: Šarlatáni v trestním řízení
Vyšlo na Politikonu 9.8.2007 jako 172. sloupek
martin.stin@seznam.cz

Čeká-li čtenář projev mého překvapení nad zastavením trestního stíhání Jiřího Čunka, mýlí se. Žádné překvapení se totiž nekoná. K jinému cíli přece protiústavní zásah Renáty Vesecké do živého trestního řízení nesměřoval. Nebo se mýlím a jeho smyslem bylo zajištění kvalitnější obžaloby ? Přemítat za daných okolností dále, zda by se vicepremiér obhájil před soudem, nemá smysl. O jeho nevině se rozhodlo v skrytu kanceláří státních zastupitelství a po veřejnosti se žádá, aby věřila, že padlo správné rozhodnutí, a příliš o něm nediskutovala. V této souvislosti je na místě všimnout si skutečnosti, že po předání věci Arifu Salichovi se jako po mávnutí taktovkou utišilo poštěkávání hlídacích podvraťáků demokracie, pro které až do té chvíle byly potíže Jiřího Čunka vydatnou denní krmí. Kdo a jakými mechanismy řídí náš nezávislý tisk?

Aby nedošlo k omylu:nechci říci, že je Jiří Čunek vinen a měl být odsouzen. O jeho vině či nevině nepřemýšlím, protože všecka fakta, která byla o skutkové podstatě uveřejněna, jsou pro posouzení tak závažné otázky nedostatečná a mimo to se stala okamžikem zásahu nejvyšší státní zástupkyně apriorně nevěrohodnými. Zvláště když vykonavatelem likvidace trestního řízení proti Jiřímu Čunkovi je bývalý dlouholetý prokurátor předlistopadového protiprávního režimu. Možná, že volba na něho padla právě pro jeho minulost.

Daleko zajímavější jsou jiné otázky, jež zpráva Arifa Salichova navozuje. Především: budou ve shodě s názorem prezidenta republiky padat hlavy policistů a státních zástupců, kteří si dle jihlavského státního zástupce vedli při stíhání Jiřího Čunka tak nehorázně? (pokud se Arif Salichov nemýlí, bylo by špatné, kdyby nepadaly). Je zmatečné vyšetřování Jiřího Čunka přerovskou policií účelovou výjimkou mezi stovkami řádně vedených případů, nebo odpovídá standardu (hrůzná představa)? A jaká je kvalita lidí, kteří odvedli tak mizernou práci, o jaké mluví jihlavský státní zástupce? Co dělala ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, že neuhlídala státního zástupce Radima Obsta, zpochybňovaného různými osobnostmi od samého počátku vyšetřování ? Jak fungují kontrolní orgány v resortu ministra vnitra, že neodhalily včas údajné nezákonné jednání vyšetřovatele Milana Šošovičky, k jehož postupu bylo zveřejněno mnoho výhrad? A hlavně: co si mají počít ostatní neprávem stíhaní občané, které melou bezcitná kola přípravného řízení bez ohledu na presumpci neviny, jimž žádný deus ex machina z Nejvyššího státního zastupitelství na pomoc nepřijde, ač při respektování zásady rovnosti občanů v přístupu k právu by se měl zajímat také o ně? Ponechávám záměrně stranou otázku po dalším osudu Marcely Urbanové, která svým oznámením vyvolala Čunkovo stíhání, protože případné důsledky jeho úspěchu pro ni jsou jejím soukromým rizikem, kterému se dobrovolně vystavila. Na jejím místě bych ovšem vyzval krajského státního zástupce, aby vykonal dohled nad postupem jeho jihlavského podřízeného.

Na všechny výše uvedené otázky lze nalézt odpověď, přiměřenou duchu výkladu Arifa Salichova o důvodech zastavení Čunkova trestního stíhání. Jsou-li pravdivé, musíme se smířit s tím, že naši kriminalisté a státní zástupci jsou zcela nedůvěryhodná sebranka, která svým počínáním ohrožuje slušné občany. Nelze totiž věřit, že všichni policisté a státní zástupci jsou svatí s výjimkou těch několika údajných prašivých ovcí, před jejichž podjatostí bylo třeba zachránit vicepremiéra. Obdobné jednání by bylo třeba předjímat u většiny z nich.

Skutečnost může být ovšem jiná: vyšetřování mohlo být víceméně v pořádku, směřovalo k podání obžaloby (možná nesmyslné, ale tuší někdo, kolik se u nás podává nesmyslných obžalob?) a muselo být proto zmařeno. Závěry Arifa Salichova by v tomto případě byly účelovou konstrukcí, lišící se od skutečnosti, postavenou na politickou objednávku. Mít ničemné policisty a státní zástupce, schopné vést řízení tendenčně ke škodě nevinného nebo k ochraně pachatele trestné činnosti, je pro společnost pohroma. Ale tam, kde začínají politicky motivované zásahy do trestního řízení, tam končí sen o právním státu, demokracii, svobodě...

Tandem Vesecká-Salichov ve skutečnosti Jiřímu Čunkovi uškodil. Vzal mu příležitost, aby nezpochybnitelným způsobem před očima veřejnosti dosáhl zprošťujícího rozsudku. Naopak na něj vrhl trvalé podezření, že měl důvod obávat se veřejného projednání své věci před nezávislým soudem. I špatný soudní proces je totiž průkaznější než zákulisní, očím veřejnosti nedostupné rozhodování i těch nejzkušenějších a nejvzdělanějších státních zástupců, protože je na něj vidět a jeho výsledky lze podrobit opět veřejnému přezkoumání soudem vyššího stupně.

Neobvyklý způsob ukončení trestního stíhání Jiřího Čunka může ale také mít kladný účinek. Nejvyšší státní zástupkyně svým zásahem nepřímo přiznala, že občané tohoto státu nemají automatickou jistotu, že s nimi orgány činné v trestním řízení budou za všech okolností jednat slušně a vyšetřování jejich věcí povedou objektivně, přísně podle zákona a na dobré profesionální úrovni. Úroveň orgánů činných v trestním řízení, do nichž je nutné zasahovat takovým způsobem, jaký nám předvedla, musí být katastrofálně špatná. Takový stav je ovšem nepřijatelný. Doufejme, že tento skandál bude pro politiky impulsem, aby si uvědomili, že zdravé právní prostředí je pro občany stejně důležité jako čisté ovzduší, důležitější než přeplněné regály v obchodech, a začnou péči o ně věnovat přiměřenou pozornost.


( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Martin Stín, Praha )

  Kontakt
Korespondenční adresa:
P.O.Box 383, 111 21 Praha 1

Pobočka Šumperk:
P.O.BOX 103, Šumperk 1

SpolekSalamoun(a)SpolekSalamoun.com

Statutární orgán:
předseda spolku - John Bok

Korunový účet:
č.ú.: 170718584/0300

IČO:63837714

Registrace
Ministerstvem vnitra ČR:
II./S-OS/1-25819/94-R

Administrátor:
Johanne - Angel D'Shadow,
Václav Peričevič

  Soud s Johnem Bokem

  VYŠLA NÁM KNIHA
Lecba Bokem

Vyšla nám kniha......

  Měsíčník TRESTNÍ PRÁVO

mesicnik Trestni pravo

Spolek Šalamoun se stal pravidelným přispěvatelem měsíčníku Trestní právo. Má v něm pravidelnou rubriku Pohled odjinud, do které píše různé úvahy o justici z vlastního pohledu.

mesicnik Trestni pravo

Náhled článku Spolku Šalamoun v měsíčníku Trestní právo.