* PROHLÁŠENÍ SPOLKU ŠALAMOUN K ZASTAVENÍ TRESTNÍHO STÍHÁNÍ JIŘÍHO ČUNKA
  Vydáno dne 09. 08. 2007 (1613 přečtení)

Česká tisková kancelář
Opletalova 5/7
111 44 Praha 1

Prohlášení občanského sdružení Šalamoun k zastavení trestního stíhání místopředsedy vlády p. Jiřího Čunka – podnět ke stížnosti pro porušení zákona
V Praze dne 9.8.2007

Jsme znepokojeni výroky státního zástupce Arifa Salichova a jejich mediálním ohlasem, hodnotícími úroveň výkonů příslušníků orgánů činných v trestním řízení, kteří vyšetřovali Jiřího Čunka před odebráním věci státnímu zástupci Radimu Obstovi nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou. Celé řízení proti Jiřímu Čunkovi od jeho začátku a zejména od zásahu nejvyšší státní zástupkyně považujeme za nestandardní. Svěření věci státnímu zástupci Arifu Salichovi máme za nešťastné vzhledem k jeho pochybné minulosti prokurátora protiprávního předlistopadového režimu, z které si mohl přinést smířlivost k účelovému postupu řešení trestních kauz. Vzhledem k podivným okolnostem přidělení případu státnímu zástupci Arifu Salichovi a následnému zastavení trestního řízení proti Jiřímu Čunkovi soudíme, že k vyhodnocování postupu přerovských orgánů činných v trestním řízení je třeba přistupovat s maximální uvážlivostí a objektivitou. Zastavení trestního stíhání Jiřího Čunka by nemělo být pokynem k zahájení honu na čarodějnice.

Shodně s prohlášením Úřadu kriminální služby a vyšetřování PČR z 8.8.2007 upozorňujeme, že do doby předání vyšetřování této trestní věci jinému policistovi a státnímu zástupci nebyly dozorovým ani dohledovým státním zástupcem shledány chyby v postupu policejního orgánu. Chápeme, že část veřejnosti má výhrady k osobě původního dozorového státního zástupce Radima Obsta, ale upozorňujeme, že za jeho postup se postavila krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, která v minulosti nejednou osvědčila svou profesionalitu a nezávislost. Postup vyšetřovatele Milana Šošovičky podléhal dohledu státního zástupce a byl prověřován kontrolními orgány PČR, rovněž bez zjištění závad.

Pokud nás o to požádají příslušníci orgánů činných v trestním řízení, napadení ve sděleních státního zástupce Arifa Salichova, jsme ochotni monitorovat případné řízení, které by proti nim mohlo být vedeno.

Soudíme, že trestní stíhání Jiřího Čunka je poznamenáno řadou anomálií od podivného a vůči němu nepřátelského způsobu vyvolání kauzy, přes proskakující zprávy o pochybeních policie při jeho vyšetřování až k protiústavnímu zákroku nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a od něj dále k zastavení trestního řízení Arifem Salichovem. Některé prvky tohoto řetězce podivností zpochybňují ústavněprávní vymezení pravidel trestního řízení a svými důsledky se přímo dotýkají ústavně zakotvených principů demokracie. Vyzýváme proto pana ministra spravedlnosti, aby postupoval analogicky se svým předchůdcem, který nechal posoudit legálnost postupu ve věci „katarského prince“ nezpochybnitelnou autoritou, Nejvyšším soudem ČR. To znamená, že tímto podáváme panu ministrovi podnět ke stížnosti pro porušení zákona proti usnesením nejvyšší státní zástupkyně o odebrání věci státnímu zástupci Radimu Obstovi a jejímu přidělení státnímu zástupci Arifu Salichovi a proti usnesení Arifa Salichova o zastavení trestního stíhání Jiřího Čunka. Porušení zákona spatřujeme v použití §25 tr.ř. „per analogiam“. Toto ustanovení se netýká státních zastupitelství a jeho uplatnění v tomto případě lze považovat za svévoli při výkladu zákona. Stejně dobře lze vznést „per analogiam“ námitku, že zásahem nejvyšší státní zástupkyně byl porušen Čl. 38 odst. (1) Listiny základních práv a svobod, který zakazuje odnětí zákonnému soudci. Rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR by byla před očima veřejnosti přezkoumána legálnost postupu obou státních zástupců. Projednáním věci Nejvyšším soudem ČR by byly z posuzování věci vyloučeny politické vlivy.

Tímto prohlášením nikterak nezpochybňujeme nevinu p. Jiřího Čunka. Ostatně pro posuzování jeho viny či neviny nemáme dostatek informací. Litujeme ho, že se stal předmětem zájmu veřejnosti v těchto souvislostech. Soudíme dále, že nestandardním postupem orgánů činných v trestním řízení od začátku až do odložení věci byl poškozen, neboť byl pošpiněn a současně zbaven možnosti očisty ve veřejném soudním jednání, s nímž jsou podivná rozhodnutí státních zástupců kvalitativně nesrovnatelná.

S pozdravem a úctou

John Bok
předseda spolku Šalamoun

Na vědomí :

1) Vážený pán
prof. Ing.Václav Klaus, CSc.
prezident České republiky

Strojnická 27
P.O.Box 62/RKP
170 89 Praha 7