* NEKLIDNÝ PODZIM JIŘÍHO ČUNKA
  Vydáno dne 20. 09. 2007 (1307 přečtení)

NEKLIDNÝ PODZIM JIŘÍHO ČUNKA
Martin Stín, Praha
Vyšlo na Politikonu 20.9.2007 jako 178. sloupek
martin.stin@seznam.cz

Tuším, že někteří z mých stálých čtenářů otvírají tento sloupek s mrazením v zádech v předtuše dalších dotěrných úvah o trapném konci kauzy Jiřího Čunka. Není divu, na internetu již koluje nevlídný komentář jistého občanského sdružení ke zprávě o odložení podnětu k trestnímu stíhání Čunkova vyšetřovatele Milana Šošovičky Inspekcí ministra vnitra. Její autoři celkem správně poukazují na to, že v minulosti IMV zakryla různé hříchy policistů a domnívají se, že ani v tomto případě si nevedla slušněji. Předpokládají, že IMV je nepolepšitelná, neschopná vývoje a vede si stále stejně jako před deseti lety. Nepřipouštějí možnost, že by přece jen k nějaké změně k lepšímu mohlo dojít, zvlášť když jde o ostře sledovaný případ. Domnívám se, že IMV si musí být svým stanoviskem naprosto jistá, protože její vedení jistě uvážilo, že se jeho zveřejněním dostane do tvrdého sporu se státními zástupci, kteří vyvolali Šošovičkovo stíhání. Jakékoli vzrušení kvůli zprávě o stanovisku IMV je ale předčasné, protože obsah usnesení není znám. Ze závěru, že se Milan Šošovička nedopustil trestného činu nevyplývá, že postupoval při vyšetřování Jiřího Čunka zcela bezchybně, či že by dokonce byly důvody jeho vyšetřování obnovit. K závěru o naplnění skutkové podstaty trestného činu nestačí přece zjištění, že se podezřelý dopustil věcně nesprávných kroků. Musí k tomu přistoupit subjektivní stránka trestného činu, tedy především prokázaný úmysl škodit, obstarat si prospěch, způsobilost rozeznat nebezpečnost počínání. Záleží také na intenzitě nezákonné činnosti a její společenské škodlivosti. Je-li subjektivní stránka počínání podezřelého méně výrazná, zjištěná společenská nebezpečnost jednání malá, nejde o trestný čin, ale o přestupek. IMV šetří jen podezření na trestnou činnost policistů, přestupkové řízení vedou kontrolní orgány PČR, a právě jim Inspekce případ předala. Pokud nebudou zveřejněny výsledky přestupkového řízení, není důvod se příliš rozčilovat. Je třeba zdržet se vzrušených diskusí, dokud státní zástupci neprověří závěry IMV. Jistě je budou zkoumat důkladně, protože se v nich skrývá hrozba zpochybnění překvapivého ovlivnění vyšetřování nejvyšší státní zástupkyní, jež případ odebrala přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a předala jej jihlavskému Arifu Salichovi, který Šošovičkovu práci znectil a následně trestní stíhání Jiřího Čunka zastavil. Renáta Vesecká se nyní zabývá přezkumem rozhodnutí státního zástupce Arifa Salichova o zastavení trestního stíhání Jiřího Čunka. Má důvod být zneklidněna, protože závěry IMV mohou popřít opodstatněnost jejího zákroku. V této fázi se jedná o záležitost k řešení pro poměrně úzký uzavřený okruh příslušníků orgánů činných v trestním řízení, kteří si budou muset mezi sebou vyjasnit rozpory ve stanoviscích a následně veřejnosti nalít čistého vína. Teprve pak bude o čem debatovat.

Současně s vydáním usnesení IMV došlo ale v kauze Jiřího Čunka k další události, jež sice zatím rozčilené komentáře nevyvolala, ale hrozí mu nemilým překvapením nejméně stejné váhy: Klára Samková-Veselá, advokátka Marcely Urbanové, korunní svědkyně proti Jiřímu Čunkovi v zastaveném trestním řízení, podala trestní oznámení pro podezření z trestného činu účasti na zločinném spolčení na zlínského podnikatele Romana Vaškůje, který se měl pokusit prokázat nevěrohodnost svědkyně nabídkou úplatku. Podle informací ze sdělovacích prostředků o povaze jednání, pro které advokátka na něho zaměřila pozornost orgánů činných v trestním řízení, lze očekávat, že vyšetřování proběhne a bude nepříjemné. Pokud by se prokázalo, že Roman Vaškůj jednal ve shodě s Jiřím Čunkem, mohl by se znova dostat před vyšetřovatele jako svědek také on, a za jistých okolností by dokonce mohl být znova obviněn. Zdá se, že Čunkova pronásledovatelka Marcela Urbanová „nabrala druhý dech“ po skleslosti, která se u ní projevila po zastavení jeho trestního stíhání a neurvalém vystoupení krajského státního zástupce Petra Coufala v České televizi. Na rozdíl od trestního stíhání Jiřího Čunka do řízení proti Romanu Vaškůjovi vstupuje v procesně silném postavení poškozené. Není ale vůbec jisté, že by jí Senát dopřál další pokračování její hry a že by Jiřího Čunka znova vydal k trestnímu stíhání. Přesto je možné, že ho čeká neklidný podzim. Nutnosti podat vysvětlení jako svědek se nevyhne.

( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Martin Stín, Praha )