Spolek Šalamoun

  Hlavní menu

  Národní knihovna


  LN o J.Bokovi


  Zákony v elektronické podobě

  Státní zastupitelství ČR

  Přehled soudců a soudů ČR

  Soudy ČR na Internetu

  Potřebujete advokáta?

téma
* KAUZA ČUNEK-VESECKÁ ETC. V
  Vydáno dne 18. 06. 2008 (1280 přečtení)

MARTIN STÍN, PAN MINISTR SE DIVÍ…
Vyšlo na Politikonu 29.5.2008 jako 215. sloupek, dále na Virtually
martin.stin@seznam.cz

Z několika mediálních zpráv, uveřejněných v těchto dnech, opět zavanul smrad, jenž se stále táhne za případem Jiřího Čunka, či spíše Renaty Vesecké.

Podle MF Dnes bylo několik státních zástupců přeloženo kvůli nesouhlasu se zásahem nejvyšší státní zástupkyně do trestního stíhání Jiřího Čunka. Zpráva znepokojila ministra Jiřího Pospíšila do té míry, že telefonicky vyzval původkyni pohoršení, aby mu k tomu podala písemné vysvětlení. Je zvláštní, že se o počínání Renaty Vesecké začal zajímat až po uveřejnění článku MF Dnes, přestože zprávy o přeložení státních zástupců Ivo Ištvána a Igora Stříže vešly ve známost již v souvislosti se soudním jednáním ve věci žaloby na ochranu osobnosti proti Marii Benešové. Nezaznamenal je, nebo nechtěl z opatrnosti rozdráždit vosí hnízdo ? Obtížnost postavení obou státních zástupců po odchodu z jejich původních funkcí mohl předvídat a měl být tedy citlivý na zprávy o jejich osudech: vždyť Ivo Ištvána sám odvolal z funkce na návrh Renaty Vesecké, k němuž se mu jistě dostalo zevrubného vysvětlení. Nejvyšší státní zástupkyně se ke zprávě vyjádřila tak, že přeložení jejích podřízených v žádném případě s Čunkovým případem nesouvisí a za svým opatřením si stojí. Ostatně někteří z jmenovaných prý neměli s předmětnou kauzou nic společného. To je příznačné vyjádření totalitní prokurátorky: pokud její podřízení na případu nepracovali, není jim dovolen vlastní profesionální názor, a právo projevit jej nemají ani omylem. Ani její záruka za čistotu opatření nezní věrohodně: vždyť za rozhodnutím o převedení vyšetřování do působnosti Arifa Salichova si také stojí, ač jde o nehoráznost, v polistopadové historii českého trestního řízení zcela výjimečnou.

Média pohlížejí s podezřením také na odchod bývalého Čunkova vyšetřovatele Milana Šošovičky z funkce šéfa olomoucké expozitury protikorupční policie. Ač policista dle oficiálního vysvětlení odešel na vlastní žádost, kolují domněnky, že podlehl odvetnému tlaku za způsob, jímž vedl vyšetřování.

Nakonec přišla zpráva, že Jiří Čunek předal detektivům z agentury Knoll doklady ze svého domácího účetnictví, aby mohli vyhovět objednávce ministra Karla Schwarzenberga na jejich přezkoumání. Portál Aktuálně.cz v této spojitosti uspořádal čtenářskou anketu o předpokládaných výsledcích auditu. Odpovědi stojí za pozornost: 24.2% čtenářů si myslí, že se nic nekalého nenajde a vláda bude pracovat dál, 6.1% předpokládá, že věc skončí odchodem Karla Schwarzenberga z vlády, zatímco pouhých 3.6% opačně předvídá pád Jiřího Čunka. Plných 66.1% však vůbec nevěří, že se veřejnost doví o výsledku auditu. Vyznění ankety je logickou tečkou za výše uvedenými zprávami:je výrazem skepse veřejnosti v názoru na funkčnost našeho právního systému, ovlivňovaného politickými rádoby elitami, jež v nejlepším případě strpěly zásah Renaty Vesecké do trestního stíhání Jiřího Čunka.


( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Martin Stín )

  Kontakt
Korespondenční adresa:
P.O.Box 383, 111 21 Praha 1

Pobočka Šumperk:
P.O.BOX 103, Šumperk 1

SpolekSalamoun(a)SpolekSalamoun.com

Statutární orgán:
předseda spolku - John Bok

Korunový účet:
č.ú.: 170718584/0300

IČO:63837714

Registrace
Ministerstvem vnitra ČR:
II./S-OS/1-25819/94-R

Administrátor:
Johanne - Angel D'Shadow,
Václav Peričevič

  Soud s Johnem Bokem

  VYŠLA NÁM KNIHA
Lecba Bokem

Vyšla nám kniha......

  Měsíčník TRESTNÍ PRÁVO

mesicnik Trestni pravo

Spolek Šalamoun se stal pravidelným přispěvatelem měsíčníku Trestní právo. Má v něm pravidelnou rubriku Pohled odjinud, do které píše různé úvahy o justici z vlastního pohledu.

mesicnik Trestni pravo

Náhled článku Spolku Šalamoun v měsíčníku Trestní právo.