Spolek Šalamoun

  Hlavní menu

  Národní knihovna


  LN o J.Bokovi


  Zákony v elektronické podobě

  Státní zastupitelství ČR

  Přehled soudců a soudů ČR

  Soudy ČR na Internetu

  Potřebujete advokáta?

téma
* PÁTEK NEŠŤASTNÝ JE DEN…
  Vydáno dne 10. 04. 2013 (1557 přečtení)

ZDENĚK JEMELÍK, PÁTEK NEŠŤASTNÝ JE DEN…
Vyšlo 10.4.2013 na webu spolku Šalamoun a na Politikonu
jemelikzdenek@gmail.com

Každý, kdo četl Kytici, ví, že v pátek je nejlépe nevycházet, neboť to je nešťastný den. Lidské osudy se ale vyvíjejí bez ohledu na poezii a lidovou moudrost, takže lidé i v pátek vycházejí a konají, úřady úřadují, soudy soudí.

Bývalý policejní prezident Petr Lessy zřejmě vzhlíží k pátku 12. dubna 2013 s neklidem, protože je možné, že soudce Roman Podlešák vynese rozsudek v jeho věci, probíhající u Obvodního soudu pro Prahu 7. Prvoinstanční rozsudek nebývá „konečnou stanicí“, přesto jej obžalovaný obvykle očekává s napětím a s ním často i žalobce a další lidé, jichž se řízení nějakým způsobem dotýká.

Bude pátek 12. dubna pro Petra Lessyho šťastným nebo smolným dnem? Netroufám si předjímat a ostatně na tom ani příliš nezáleží.

Jak jsem uvedl již 2.března 2013, obžaloba Městského státního zastupitelství v Praze viní pana obžalovaného ze spáchání přečinu pomluvy v jednočinném souběhu s přečinem zneužití pravomoci úřední osoby. Pro soudce je taková právní kvalifikace možná nepříjemnější než rozhodování o obžalobě z vraždy, jejíž pachatel byl usvědčen: u vraždy má kromě pachatele k disposici mrtvolu jako důkaz, prokazující nebezpečnost jednání pachatele, vražedný nástroj, biologické, daktyloskopické, trasologické stopy, jež usvědčují pachatele. V případě pomluvy hodnotí slova a mezilidské vztahy a vliv slov na osudy lidí. To je těžko uchopitelný materiál, exaktně nezměřitelný. Jeho rozhodnutí je daleko více závislé na subjektivním názoru než ve výše uvedeném příkladu. (http://www.spoleksalamoun.com/view.php?cisloclanku=2013030201 )

V prvých dnech hlavního líčení bylo zřejmé, že soudce Roman Podlešák má silný zájem získat dokazováním co nejúplnější obraz o jednání Petra Lessyho, jeho motivech a o případných důsledcích pro poškozeného. Proto ostatně předvolal další svědky, s nimiž obžaloba původně nepočítala.

Na soudci spočívá velká odpovědnost. Výsledek jeho úvah bude kromě stran řízení zajímat řadu dalších osob, jichž se nepřímo dotkne, od policistů až po předsedu prokorupční vlády Petra Nečase, a to navzdory tomu, že půjde spíše o signál než o konečný verdikt.

Dá se předpokládat, že nezůstane u prvostupňového rozsudku. Ať soud rozhodne jakkoli, nejméně jedna ze stran se pravděpodobně odvolá a nejspíš dojde i na mimořádné opravné prostředky. Zprošťující pravomocný rozsudek by asi vyvolal nevlídnou odezvu žalobce, protože by umožnil Petru Lessymu návrat do služebního poměru. S tím by vznikly četné problémy, jež by nemilosrdně odhalily neodpovědnost postupu ministra vnitra při odvolání pana obžalovaného z funkce a jeho propuštění ze služebního poměru. Straně žalující jde v tomto případě o víc než panu obžalovanému, protože jeho úspěch by otřásl postavením a pohnul žlučí více vysoce postavených činitelů. Za těchto okolností, bez ohledu na přechodný ráz prvostupňového rozsudku, vyslovení zprošťujícího výroku je podmíněno velkou osobní statečností soudce.


( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Zdenek Jemelik )

  Kontakt
Korespondenční adresa:
P.O.Box 383, 111 21 Praha 1

Pobočka Šumperk:
P.O.BOX 103, Šumperk 1

SpolekSalamoun(a)SpolekSalamoun.com

Statutární orgán:
předseda spolku - John Bok

Korunový účet:
č.ú.: 170718584/0300

IČO:63837714

Registrace
Ministerstvem vnitra ČR:
II./S-OS/1-25819/94-R

Administrátor:
Johanne - Angel D'Shadow,
Václav Peričevič

  Soud s Johnem Bokem

  VYŠLA NÁM KNIHA
Lecba Bokem

Vyšla nám kniha......

  Měsíčník TRESTNÍ PRÁVO

mesicnik Trestni pravo

Spolek Šalamoun se stal pravidelným přispěvatelem měsíčníku Trestní právo. Má v něm pravidelnou rubriku Pohled odjinud, do které píše různé úvahy o justici z vlastního pohledu.

mesicnik Trestni pravo

Náhled článku Spolku Šalamoun v měsíčníku Trestní právo.