Spolek Šalamoun

  Hlavní menu

  Národní knihovna


  LN o J.Bokovi


  Zákony v elektronické podobě

  Státní zastupitelství ČR

  Přehled soudců a soudů ČR

  Soudy ČR na Internetu

  Potřebujete advokáta?

téma
* OŠKLIVÝ SVĚT, OŠKLIVÍ LIDÉ
  Vydáno dne 02. 05. 2013 (650 přečtení)

MARTIN STÍN, OŠKLIVÝ SVĚT, OŠKLIVÍ LIDÉ
Vyšlo 2.5. 2013 na Politikonu jako 472. sloupek a na webu spolku Šalamoun
martin.stin@seznam.cz

Výstavní síň v tereziánské části Pražského hradu, v sousedství kouzelných rozkvetlých Jižních zahrad a přilehlých Palácových zahrad, s neméně kouzelným výhledem na rozkvetlý Petřín, hostí výstavu významného fotografa Jaroslava Kučery. Vystavovatele mám osobně rád, patří ostatně k přátelskému kroužku, soustředěnému kolem spolku Šalamoun. Proto jsem výstavu navštívil s velkou zvědavostí. Pozvánku na vernisáž jsem nemohl využít, zato jsem si užil poklidnou prohlídku v sobotním odpoledni.

Jaroslav Kučera připomíná svou tvorbou pozapomenuté kouzlo černobílé fotografie. Pod barvou lze ledacos skrýt, ale hru stínů a světla a rysů fotografovaných objektů zfalšovat nelze. Výstavu doprovázejí recenze znalců, jimž jako laik nemohu konkurovat, ani s nimi polemizovat. Potvrzuji pravdivost jejich zjištění, že pro zveřejněnou část Kučerovy tvorby je příznačný zájem o lidi na pokraji společnosti a o drsné prostředí, které je obklopuje. Prostředí i lidé jsou tak oškliví, až je to činí zajímavým. Zaujalo mě, že některé fotografie připomínají prostředí západočeského pohraničí, v němž jsem se pohyboval na přelomu padesátých a šedesátých let, tedy podstatně dříve, než se tam vydal s fotoaparátem Jaroslav Kučera.

Nicméně jsa zcela jinak založen než Jaroslav Kučera, po zhlédnutí celé výstavy jsem si nakonec položil otázku, co asi vede tak citlivého člověka s vytříbeným vkusem, jakým nesporně vystavovatel je, že soustřeďuje svůj zájem na ošklivé lidi a ošklivé prostředí. Nechtěl bych žít obklopen jeho modely, ani ve fotografovaném prostředí. Je dost na tom, že ošklivost existuje, jaký smysl má její zvěčnění ? Myslím, že jsem odpověď nakonec našel: Jaroslav Kučera si potřeboval sám pro sebe vytvořit pozadí, od něhož by se zářivě odrážela oduševnělá, nevšední krása jeho ženy, s jejímž zobrazením na výstavě ovšem nepřejícně skrblí.

V každém případě zhlédnutí výstavy doporučuji. Její návštěva, zvláště ve spojení s procházkou Hradem a hradními zahradami, je milým užitím času.


( Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Martin Stín )

  Kontakt
Korespondenční adresa:
P.O.Box 383, 111 21 Praha 1

Pobočka Šumperk:
P.O.BOX 103, Šumperk 1

SpolekSalamoun(a)SpolekSalamoun.com

Statutární orgán:
předseda spolku - John Bok

Korunový účet:
č.ú.: 170718584/0300

IČO:63837714

Registrace
Ministerstvem vnitra ČR:
II./S-OS/1-25819/94-R

Administrátor:
Johanne - Angel D'Shadow,
Václav Peričevič

  Soud s Johnem Bokem

  VYŠLA NÁM KNIHA
Lecba Bokem

Vyšla nám kniha......

  Měsíčník TRESTNÍ PRÁVO

mesicnik Trestni pravo

Spolek Šalamoun se stal pravidelným přispěvatelem měsíčníku Trestní právo. Má v něm pravidelnou rubriku Pohled odjinud, do které píše různé úvahy o justici z vlastního pohledu.

mesicnik Trestni pravo

Náhled článku Spolku Šalamoun v měsíčníku Trestní právo.